farbo
23 آذر 1401 - 10:59

کلیات طرح خدمت پزشکان در مناطق محروم تصویب شد

نمایندگان مجلس با کلیات طرح اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی مبنی بر خدمت پزشکان در مناطق محروم موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۳ آذر ماه) کلیات طرح اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی مبنی بر خدمت پزشکان در مناطق محروم را تصویب کردند.

گفتنی است نمایندگان در جلسه علنی روز (یکشنبه، ۲۰ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی با بررسی اولویت‌دار این طرح موافقت کرده بودند.

مهرداد ویس‌کرمی در تشریح دلایل درخواست بررسی اولویت‌دار طرح مذکور، گفت: شاهد کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم کشور هستیم و حدود ۴۰ درصد از پزشکان در پایتخت متمرکز شده‌اند.

وی بیان کرد: بر اساس قانون باید ۳۰ درصد پذیرش پزشکی عمومی به مناطق محروم اختصاص یابد که تاکنون به دلایل مختلف اجرایی نشده و برای این امر به ویژه در رشته‌های پزشکی پایه متقاضی وجود ندارد. با افزایش پذیرش دانشجو در رشته‌های پزشکی نیز مشکل کمبود پزشک در مناطق محروم حل نمی‌شود.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دلایل مختلفی از جمله عدم امکان برای ادامه تحصیل پزشکان، بی‌توجهی به مشکلات خانوادگی و بیماری افراد موجب شده پزشکان برای حضور در مناطق محروم انگیزه نداشته باشند و بسیاری از دانشجویان رشته‌های دیگری را برای تحصیل انتخاب می‌کنند تا در مناطق محروم حضور نداشته باشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح تعهدات دانشجویان را تسهیل کرده و برای پزشکان عمومی و پایه ضریب ۱.۵ و برای سایر پزشکان ضریب ۱.۷ سال برای حضور در مناطق محروم پیش‌بینی کرده است. همچنین مشوقات کارانه و معافیت‌های مالیاتی جهت افزایش انگیزه پزشکان در نظر گرفته شده است تا پزشکان اجازه تأسیس مطب و یا فعالیت‌های انتفاعی در استان‌های مورد تعهد را برخلاف قانون قبلی داشته باشند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 909936