farbo
04 دی 1401 - 14:48

مهم‌ترین محور نطق وکلای ملت/ از تشکیل قرارگاه اقتصادی تا لزوم برخورد با عاملان و آمران دروغ و تفرقه افکنی

لزوم برخورد با تخلف از حجاب، تشکیل قرارگاه اقتصادی، برخورد با عاملان و آمران تفرقه افکنی و کنترل گرانی صنعت، مهم ترین محور های نطق میان دستور امروز نمایندگان ملت در مجلس بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود در نشست علنی امروز به محورهایی همچون لزوم برخورد با تخلف از حجاب، تشکیل قرارگاه اقتصادی، برخورد با عاملان و آمران تفرقه افکنی و کنترل گرانی صنعت پرداختند.

در همین راستا محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت صدیقه طاهره(س)، گفت: ریاست محترم جمهور، همان طور که در جلسه غیرعلنی چندی قبل حضورتان عرض کردم، با وجود اینکه با اقدامات انقلابی شما مشکلات آب در بسیاری از نقاط کشور به شکل ضربتی حل شد هنوز مشکل آب شرب و کشاورزی استان اصفهان باقی مانده و استمرار بارگذاری های گذشته و طرح های جدید جمعیتی و گردشگری و صنعتی بر این پیکر لاغر می تازد و برنامه هایی که توسط وزارت نیرو ارائه شده هر چند شاید در بلند مدت بخشی از مشکل را حل کند اما هیچ اقدام عاجلی که بخشی از مشکل را حل کند ملاحظه نکرده ایم. ریاست محترم جمهور، در خصوص آب اصفهان تدبیر کنید، کشاورزی ما نابود شد و کشاورزان مستحق زکات شده است.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس بیان کرد:امروز سکه نقل محافل شده است، رئیس جمهور، سران اقتصادی قوا و شورای عالی امنیت ملی، امروز مسیر حل مشکل از طریق سیاست های صحیح از صبح تا کنون از سوی کمیسیون ها، نمایندگان، بانک مرکزی و وزیر اقتصادی بیان شد تو را به خدا قرارگاه اقتصادی تشکیل دهید، چرا باید فروش نفت و میعانات که در این شرایط تحریم به یک میلیون و 500 هزار بشکه رسیده است تاثیر خود را بر سفره مردم نگذارد این سکنجبین رونق و فروش نفت و دیپلماسی اقتصادی با همسایگان را زهر بی تدبیری و عدم قاطعیت به کام مردم تلخ کرده است.

وی اظهار داشت: از اعدام جوانی که فریب خورده ولی جرم مرتکب شده و حکم شرعی و قانونی او اعدام است گریزی نداریم اما به هیچ وجه خوشنود نیستیم و آن را مبارک نمی دانیم، هر چند برخی رسانه ها با جعل خبر چنین مطلبی را به ما نسبت می دهند اما این مجلس این قوه قضاییه و ای دولت آیا وقت آن نرسیده که 4 نفر از انگل هایی که در فضای اقتصادی خون مردم را در شیشه می کنند در ملاء عام و در اسرع وقت به دار مجازات بیاویزیم، به خدا اگر چنین کنیم و مفسدین اصلی اقتصادی را نه چند آفتاب دزد جزء را همانند محاربین اغتشاشات به دار مجازات بیاویزیم امید و اعتماد جدید در دل مردم ایجاد خواهد شد و فضای دزدی و سوداگری اقتصادی فروکش می کند و تورم کنترل خواهد شد.

این نماینده مجلس در خصوص مسئله حجاب گفت:  امروز 200 طومار با 500 هزار امضا از شهرستان های سراسر کشور و 25 طومار از سطح شهر تهران با یک صد هزار امضا برای مطالبه گری در خصوص کم کاری نهادهای مختلف در برخورد با هنجارشکنی و بی حجابی به دست شما همکاران رسیده است که یکی از آنها همین طومار بزرگ با هزاران امضا از شهرستان خمینی شهر و استان اصفهان است. عزیزان و همکاران گرامی اگر قانونگذاری لازم است، قانونگذاری کنید، حجاب قانون کشور است و تخلف از آن قانون شکنی است و هیچ توجیهی برای مماشات با قانون شکنی پذیرفته است چرا که دشمن حجاب را به عنوان سنگر اول در نظر گرفته است.

نقدعلی تاکید کرد: بنابراین قوه قضاییه و 32 نهادی که در حجاب کوتاهی کرده اید سامانه ناظر را فعال کنید، چه توجیهی دارد کارمندی که از نظام حقوق می گیرد حجاب را رعایت نکند. هر رئیسی که در اداره، شرکت و موسسه ای که از نظام حقوق می گیرد کوتاهی و در بحث هنجارها قصور کرد او را عزل کنید.

وی بیان کرد: همکاران گرامی و نمایندگان محترم امروز تمام اسباب برای کار به دست ما است و اگر اندکی اتحاد و همکاری سه قوه نظام تر و قوی تر باشد می توانیم بر مشکلات غالب شویم و توطئه دشمن را که القای نا امیدی محض در بین مردم است خنثی کنیم و این بدون جدیت و کار جهادی حاصل نمی شود. تشکیل قرارگاه واحد اقتصادی و فرهنگی با همدلی قوا تنها راه حل مشکل است. از تفرقه و متهم سازی یکدیگر بپرهیزیم و قصور و کم کاری خودمان حتی مجلس را در کاری مثل مالیات بر عایدی سرمایه، خلق پول از هیچ که امروز به جان اقتصاد افتاده است بپذیریم با تجربه ای که در فروش نفت در این شرایط تحریم، کرونا، بیمه 5 میلیون و 300 هزار نفر به بیمه سلامت و کاهش استقراض از بانک مرکزی، حذف رانت ارز 4200 و 10 ها کار شاخص دیگر می توانیم مشکلات را حل کنیم فقط یک کار لازم است و آن اتحاد و همدلی است.

این نماینده اظهار داشت: چرا باید اینقدر در پرداخت حقوق ها تبعیض باشد که در یک شهرستان و استان بین یک اداره تا اداره ای دیگر 10، 15، 20 میلیون تومان تفاوت پرداخت باشد. روز گذشته با بعضی از مسئولین و مدیران کل جلسه داشتم، چه کسی قصه تبعیض در پرداخت حقوق را اصلاح کند؟ تا کی باید نیروهای شرکتی به واسطه شرکت ها حق شان زیر پا گذاشته شود مگر در مجلس تبدیل نیروهای شرکتی را تصویب نکرده ایم چه زمان جزییات این قانون به مجلس بیاید؟ هیات رئیسه تدبیر کنید و بنشینیم و با تعامل و با همکاری دولت مشکلات را حل کنیم.

در ادامه پروین صالحی مبارکه نماینده مردم مبارکه در نطق میان دستور خود با بیان اینکه مسائل مختلفی که در 40 سال اخیر در کشور گذشته باعث شده دولت ها و مجلس ها گرفتار روزمرگی شده و از برنامه ریزی و فرهنگ سازی در موضوعاتی که برای آن انقلاب شده، غافل شوند، گفت: بی توجهی چندین ساله به مسائل فرهنگی و اجتماعی باعث شده امروز همگی درد لگد فرهنگی دشمن را با تمام وجود احساس کنیم.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرازهایی از سخنان امام(ره) در سال 1360 و به مناسبت آغاز سال تحصیلی، یادآور شد: ایشان فرمود استقلال و موجودیت هر جامعه از استقلال فرهنگ آن نشأت می گیرد. بی جهت و من باب اتفاق نیست که هدف اصلی استعمارگران، هجوم به فرهنگ جوامع زیر سلطه بوده و اتفاقی نیست که مراکز تربیت و تعلیم کشورها از دبستان تا دانشگاه مورد تاخت و تاز قرار گرفته است.

در ادامه با بیان اینکه آنها با انحراف و با بسته شدن فرزندانمان به فرهنگ غرب یا شرق، تمام کوشش ها و زحمات ملت و خون و عزیزان آن به هدر خواهد رفت، عنوان کرد: گمان نشود که این نفوذ فقط برای انحراف دانشگاه ها است بلکه منحرفین و منافقین برای نفوذ در دبیرستان ها و حتی بیشتر در دبستان ها اهمیت بیشتری قائل هستند.

صالحی مبارکه در ادامه افزود: اگر به سخنان و بیانات رهبر انقلاب که در سال های گذشته بیان فرمودند عمل می شد امروز دچار این شرایط نبودیم، سال گذشته نیز در نطق خود فریاد زدند که فرهنگ موضوع مغفول جامعه امروز ما بوده و در هیچ دولت و مجلسی شاهد نبودیم که به همان اندازه که به عمران کشور اهمیت داده اند، به فرهنگ هم توجه شده باشد.

این عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان ادامه داد: وقتی با نوجوانان هم کلام می شوم می بینم از آنچه در تاریخ معاصر و بعد از انقلاب در کشورشان گذشته، هیچ اطلاعی ندارند و متأسفانه ارگان هایی که در این بخش وظیفه خود را به درستی اجرا نکرده اند، امروز با بهانه هایی نظیر فضای مجازی، جنگ فرهنگی دشمن و غیره ترک فعل خود را توجیه می کنند.

وی ادامه داد: آنچه مشهود است نبود یک برنامه جامع فرهنگی و کمبود افراد متخصص در اماکنی که باید نقش سنگرهای فرهنگی را داشته باشند، سبب شده که به اینجا برسیم و اگر یک برنامه مدون فرهنگی داشتیم دیگر ترک فعل با پروژه نفوذ معنا پیدا نمی کند و باید هر چه سریع تر راهکارهای آن در مجلس اندیشیده شود.

صالحی مبارکه در ادامه با اشاره به مشاهدات خود در شهرستان مبارکه گفت: اگر برخی از اهالی هنر و فرهنگ، طلاب جهادی حوزه های علمیه و عزیزان بسیجی که همگی به صورت خودجوش فعالیت می کنند در کنار همراهی تعدادی از مسئولان دغدغه مند نبود، همین مقدار کم کار فرهنگی هم در شهرستان ما انجام نمی شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه تصریح کرد: بررسی شود چرا در این سال ها هنرمند متعهدی که باید در نقش فرماندهان فرهنگی حضور داشته باشند زمین گیر شده و اندک هنرمندنماهایی بال و پر داده شده که ثمره آن این شد که در نقش سرباز فرهنگی دشمن بازی کردند که فقط با دستمزدی که به یکی از این سلبریتی ها داده شده می توان بخش اعظمی از دغدغه های هنرمندان یک شهرستان و مسائل فرهنگی آن را متحول کرد.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت اصلاح ساختار سازمان های متولی فرهنگ، اظهار کرد: باید در بودجه امسال نیز توجه ویژه ای به موضوعات اجتماعی و فرهنگی داشته باشیم که بودجه متناسب فرهنگی و توزیع متوازن آن در کل کشور یک راهکار اساسی است.

صالحی مبارکه در ادامه خطاب به برادران و حافظان امنیت و قوه قضائیه با بیان اینکه در برابر جنگ ترکیبی دشمن باید دفاع ترکیبی داشته باشیم، تأکید کرد: مباحث امنیتی بدون پیوست فرهنگی، ثمره ای نخواهد داشت. اگر به نوجوانانمان که ناآگاهانه و با غفلت دچار خطاهایی شده اند، ناصحانه نگاه نکنیم آنها را به دست خود به سربازانی برای آینده دشمن تبدیل خواهیم کرد.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه از ابتدای دولت رئیسی همواره از ایشان حمایت کرده و خواهم کرد اما ایشان هم نقد جدی ما را نیز بشنوند، خاطرنشان کرد: باقی ماندن یک فرد بی کفایت حتی برای یک دقیقه، جفای بزرگی به مردم است چه رسد به یک سال. لزوم تغییر و بازنگری در تیم دولت کاملا مشخص است. امروز نبود برنامه ای مشخص در بدنه دولت کاملا مشاهده می شود. دولتمردان را فقط به شعارهایی که سال قبل داده اند، ارجاع می دهم؛ حفظ ارزش ریال و مقابله با چاپ کردن بدون پشتوانه پول.

همچنین ابراهیم رضایی نماینده مردم دشتستان در نطق میان دستور خود ضمن تسلیت ایام فاطمیه، عنوان کرد: درس بزرگ فاطمیه برای ما، حمایت از ولایت تا پای جان است؛ امروز نیز به همه دشمنان ایران اعلام می‌کنیم که ما در حراست و پاسداری از جریان حق و خط سرخ عاشورایی امام خمینی و امام خامنه‌‎ای با همه توان و همه وجود تا آخر ایستاده‌‎ایم.

نماینده مردم دشتستان در مجلس یازدهم تصریح کرد: در ماه دی، ماه سردار دل‌‎ها و ماه حماسه 9 دی قرار داریم؛ بر روح بلند شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای فتنه 88 و شهدای حافظ امنیت سال 1401 درود می‌‎فرستیم.

وی افزود: امروز شاهد شکست توطئه سنگین امنیتی، فرهنگی، مجازی و سیاسی دشمن با هوشیاری و بصیرت ملت ایران هستیم، اگرچه خباثت‌های دُوَل غربی به ویژه آلمان، فرانسه و انگلیس این نوچه‌های آمریکا و صهیونیسم را فراموش نمی‌‎کنیم اما وظیفه ما مسئولان است که پاسخ در خوری به بصیرت و هوشیاری ملت با کار شبانه روزی و همت مضاعف دهیم.

رضایی تصریح کرد: با توجه به تمرکز دشمن بر حوزه فرهنگ، انتظار داریم جهت گیری دولت در بودجه بر تقویت زیرساخت‌‎‌های فرهنگی و خاکریزهای فرهنگی انقلاب اسلامی باشد. مسئولان به ویژه مسئولان اجرایی بدانند، عدم همراهی مردم با اغتشاشگران به معنای رضایت آن‌‎ها از وضع موجود نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مردم گلایه مند هستند، اضافه کرد: مردم از دلار 40 هزار تومانی، خودروی گران قیمت بی کیفیت داخلی و گرانی های اخیر گلایه مند هستند،  البته نقش اغتشاشگران و غرب گرایان داخلی در دادن گرا به دشمن در تشدید فشار بر ملت ایران را فراموش نمی‌‎کنیم اما وظیفه مسئولان است که با همت مضاعف و تلاش برای حل مشکلات مردم اقدام کنند.

وی یادآور شد: بعد از گذشت بیش از یک سال از عمر دولت سیزدهم انتظار می‎‌رود مدیران مورد ارزیابی قرار گیرند. مردم از بریز و بپاش‌ها گلایه مند هستند، از مهمانی چند میلیاردی فلان شرکت دولتی در یک شب و از حقوق‌های نجومی، مدیریت ضعیف، بیکاری و بی ثباتی‌ها گلایه مند هستند.

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: امروز هدف دشمن نا امیدسازی و مأیوس کردن مردم بوده هر مسئولی در کشور با عملکرد خود، موجب نا امیدی و یأس مردم شود، خیانت به کشور و خدمت به دشمن کرده است.

رضایی با بیان اینکه حیف و میل بیت المال، تبعیض، باندبازی و پارتی‌بازی مصداق خیانب به ملت ایران است، گفت: حقوق های نجومی آب به آسیاب دشمن ریحتن است. بارها در خصوص فساد در پتروشیمی مهر و غارت ثروت ملت ایران در این شرکت هشدار دادیم اما کاری صورت نگرفت. در خصوص پرداخت‌های تبعیض آمیز در دستگاه‎‌‌های دولتی هشدار دادیم اما کاری صورت نگرفت، اگر فراتر از شعار کاری می‌خواهید انجام دهید، به مردم خدمت کنید.

وی تصریح کرد: ماه‌ها از دستگیری مدیران تفرقه افکن تلگرامی می‌گذارد، کانال‌هایی که در لباس انقلابی مأموریت اختلاف افکنی میان قوا و مسئولان را با پمپاژ دروغ و تهمت به عهده داشتند؛ اما خبری از برخورد با عاملان و آمران آن نیست.

 الهویردی دهقانی نماینده مردم ورزقان نیز در نطق میان دستور خود با سلام و درود خدمت ملت شریف ایران و تسلیت سالروز شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س)؛ گفت: به استحضار ملت قهرمان ایران می‌رسانم؛ امروز مردم ورزقان میزبان پیکر یک شهید 17 ساله که شهیدی غیور از سرزمین ایران است، شهر ورزقان مفتخر به مدفن این شهید بزرگوار است، بنده به عنوان نماینده مردم ورزقان بر قدوم مبارک این شهید گمنام بوسه می‌زنم و از مردم شهید پرورشهرستان به دلیل استقبال از این شهید عزیر کمال تشکرو قدردانی را دارم. لازم به توضیح می‌بینم از تمامی کسانی که در تحقیق و تفحض شهدا تلاش می‌کنند کمال تشکرو قدرانی را داشته باشم.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهور، تاکید کرد: در حال حاضر در آستانه تنظیم بودجه هستیم؛ از رییس جمهور، رییس سازمان برنامه و بودجه و سایر متولیان تقاضا دارم به قوانین موضوعی مجلس در تنظیم بودجه و رعایت این قوانین اهتمام ویژه‌‌ای داشته باشند؛ حضرتعالی در بازدیدهای خود از شهرستان‌های معدنی بارها اظهار داشته‌اید و مسئولان را فراخوانده‌اید و از مسئولان درخواست داشته‌اید حقوق مردم شهرستان را بپردازند؛ متاسفانه مسئولان امر توجهی به فرمایشات شما نداشتند، خواهشمند است دستور فرمایید مسئولان مربوطه به ویژه سازمان برنامه وبودجه کشور بند «ت»تبصره 7 قانون برنامه و بوجه را اجرایی کنند، که در آن تاکید ویژه‌ای به پرداخت 15 درصد از حقوق دولتی به شهرستان‌های دارای معادن دارد و در بودجه 1401 صحه گذاشته است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ضمن تشکر از وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اظهار داشت:از شما می خواهم نسبت به ساماندهی صنعت خودرو اعم از تولید،واردات، توزیع و تنظیم و کنترل بازار بیش از پیش همت کنید و از گرانی بی حد و اندازه خودرو در بازار و فشار بر مردم پیشگیری نمایید،کشور ما جزء ۱۰ کشور معدنی دنیاست و عناصر فلزی بسیاری در ایران وجود دارد، اگر این معادن که در اختیار ما قرار دارد در دست هر کشور دیگری بود، به کمک آن بی تردید کشورش را آباد و اداره می کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: این نکته را بزرگان کشور بارها برآن تاکید و بر بی برنامگی و نارضایتی در بخش معدن و صنایع معدنی تاکید کرده‌اند. وزیر صمت؛۲ فلز از ۳ فلز اصلی صنعتی آهن و مس در کشور ما به وفور یافت می شود،هرچند که در مورد آهن و فولاد توفیق نسبی حاصل شده است و نیاز به دوراندیشی و تامین منابع آن وجود دارد اما در بخش صنعت مس، موارد،مسائل،و مشکلات زیادی وجود دارد.

نماینده مردم ورزقان تصریح کرد:در حال حاضر کشور ما با اکتشافات بسیار اندک، رتبه پنجم در دنیا را دارد اما در تولید، رتبه بیستم را داراست،کارشناسان ما معتقدند،در کشور ما بیش از آن چیزی که تاکنون مس کشف شده ،مس وجود دارد و رتبه کشور به مقام دوم یا سوم قابل افزایش است، با توجه به ذخایر عظیم مس در کشور که توسعه آن به فراموشی سپرده شده است و بیشتر از آهن و فولاد برای کشور ارزش اقتصادی و صنعتی دارد، امامتاسفانه تمام امورات صنعت مس کشور در شرکت متمرکز شده و گروگان گرفته شده است و توان شکوفایی ندارد.

وی ادامه داد: تاکنون این شرکت بصورت باندی و گروهی اداره شده و مسئولین صنعتی  کشور به ویژه وزرای صنعت از آن غافل بوده‌اند، در حال حاضر نیز این شرکت علیرغم تغییر مدیریتی که مقرر بود، در راستای اصلاح و توسعه این صنعت گام بردارد، متاسفانه به همان مسیر قبلی مافیایی و باند بازی بازگشته و شاهد ورود ....باندی و گروهی مدیران ناکارآمد،بی تجربه و فاقد صلاحیت های علمی و عملی هستیم،که فکر می کنند غنیمتی را از دشمن به دست آورده اند و خود را به انجام هرگونه اقداماتی در شرکت ملی مس محق می‌دانند.

وی در مورد تشکیل چندین شرکت مس به دستور رییس جمهور، گفت :علیرغم دستور رئیس جمهور  و حضرتعالی مبنی بر تشکیل چندین شرکت مس در راستا و ذیل شرکت ملی مس نسبت به توسعه این صنعت  از جمله شرکت مس سنقر آذربایجان و توسعه این صنعت ملی و استراتژیک،مدیر عامل این شرکت تاکنون از اجرای دستور سر باز زده و همچنان مانع توسعه این معدن ۱۰میلیارد تنی و سایر معادن مس ثبت شده در شهرستان ورزقان شده است.

دهقانی خطاب به وزیر صنعت،معدن خاطر نشان کرد:هر چند که همکاران به این موضوع مهم در جلسه استیضاح و سایر جلسات اشاره کرده اند و دو فقره تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی مس تنظیم  و به کمیسیون ارائه نموده اند،از حضرتعالی می‌خواهم که به این موضوع شخصا ورود نمایید و با برخورد با مسئولان متخلف شکوفایی این صنعت را انجام دهید.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 932718